Yaşam Tarzı

Avustralyalılar, bankalar bir kilit temerrüt dalgasından kaçınmaya çalışırken ev kredilerini yeniden dondurabilir.

Kilitlenmelerden en çok işçiler etkilendiğinden, bankalar bir ipotek temerrüt dalgasını durdurmaya çalışıyor. (James D. Morgan, Getty Images)

  • Avustralya bankaları kredi erteleme programlarını yeniden başlatarak borçluların en son kapanışta geri ödemelerini ertelemelerine izin verdi.
  • Etkilenen ipotek sahipleri artık yeni bir yardım programının parçası olarak geri ödemeleri duraklatabilir ve azaltabilir veya kredilerini yeniden yapılandırabilirken işletmelere ek seçenekler sunulacak.
  • Sidney’in son salgınının merkezinde yer alan üç yerel yönetim bölgesi (LGA), son kısıtlamalardan önce ipoteklerinde zaten en gerideydi.
  • Daha fazla haber için Business Insider Australia ana sayfasını ziyaret edin.

Avustralya bankaları, 12 aylık programın muzaffer sona erdiğini ilan ettikten sadece üç ay sonra, ihtiyacı olanlar için ev kredilerini tekrar dondurmak zorunda kaldı.

Avustralya’nın en büyük bankası olan Commonwealth Bank Pazartesi gününden itibaren, etkilenen borçluların geri ödemelerini iki aylık bir ilk dönem için durduracak.

Sydney dördüncü haftasına girdiğinde acil kapatmave Victoria kısıtlamaları eyalet çapında genişletip genişletmemeye karar verir, banka etkilenen tüm müşterileri hedeflediğini, ancak “özellikle Fairfield, Liverpool ve Canterbury-Bankstown Yerel Yönetim Alanları (LGA) Sidney, Yeni Güney Galler ve Avustralya’dakileri hedeflediğini söyledi. inşaat ve isteğe bağlı perakende sektörleri”.

CEO Matt Comyn, “Avustralya’daki tüm müşterilerimizin şu anda desteğin mevcut olduğu konusunda daha katı kısıtlamalarla karşı karşıya olduğundan emin olmak istiyorum” dedi.

Diğer bankalar, sektördeki finansal çöküşü yumuşatmak için daha geniş bir baskının parçası olarak etkilenen borçlulara azaltılmış ödemeler, geçici duraklamalar ve kredi yeniden yapılandırmaları teklif ederek davayı takip ediyor. Zorluklarla karşılaşan müşterilerin, yardıma erişmek için mümkün olan en kısa sürede finansal kurumlarıyla iletişime geçmeleri istenir.

NAB CEO’su Ross McEwan, “Her durumun farklı olduğunu biliyoruz ve ticari bankacılarımız nasıl olduklarını ve durumları için hangi yardıma ihtiyaç duyabileceklerini görmek için müşterilere ulaşıyor” dedi.

McEwan şu anda kapatmaların gerekli olduğunu söylerken, Avustralyalıları gelecekteki kısıtlamalara olan ihtiyacı azaltmak için mümkün olduğunca çabuk aşı olmaya çağırdı.

Westpac, nakit akışı endişelerini hafifletmek için, ertelemelere ek olarak 45 gün boyunca faizsiz 15.000 $’a kadar kredili mevduat hesapları da dahil olmak üzere ek önlemler açıkladı.

CEO Peter King, “Hükümetin kapsamlı destek paketi birçok şirket için büyük bir fark yaratacak ve Avustralyalıların istihdamda kalmasına yardımcı olacak” dedi. “Geçici kredili mevduat hesabı bu süreci destekleyecek ve küçük işletme müşterilerimizin fonlara daha erken erişmesini sağlayarak geçici nakit akışı ihtiyaçlarını karşılayacaktır.”

Bu, bir kez daha artan batık kredi riskiyle karşı karşıya kalan Avustralyalı borç verenlerin en son çabasına işaret ediyor.

“Önümüzdeki haftalarda daha fazla şirket, inşaat işçisi ve işletme çalışamayacak. Avustralya Bankacılık Birliği’nin yönetici direktörü Anna Bligh, yaptığı açıklamada, “Mali zorluklar içindelerse, yapabilecekleri en iyi şey bankalarını aramaktır” dedi.

Önceki yıl programı borçluların %99,5’ini gördü sonunda geri ödemelerinize geri dönün. Eyalet hükümetleri mevcut salgınları kontrol altına almak için uğraşırken, borç verenler yine kredi defterlerindeki kilitlerin ne gibi zararlara yol açabileceğini bilmek istiyor.

Savunmasız borçluları vurmak için kilitlenme

Hafta sonu boyunca, Yeni Güney Galler, pandeminin başlamasından bu yana en sıkı siparişler arasında, zorunlu olmayan perakendecileri kapatmak ve inşaat projelerini iki hafta boyunca duraklatmak için kısıtlamaları sıkılaştırdı.

Berejikliano hükümetinin inşaat sektöründeki duruşunu yumuşatabileceğine dair öneriler olsa da, hükümet desteği düşük seviyelerde devam ederken önemli sayıda Avustralyalıyı yenilenen mali baskı altına sokuyor.

Kilitleme zaten daha riskli borçluları etkiliyor. verileri İhtisas Güneybatı Sydney sakinlerinin bu yıl ipotek ödemelerinde zaten en geride olduğunu gösterdi.

Chullora, tüm borçluların %1,37’si ödemelerinde geride veya şehrin geri kalanından iki buçuk kat daha fazla olmasıyla Greater Sydney’deki en yüksek ipotek temerrüt oranına sahip.

Komşu Punchbowl, Roselands ve Belmore ipotek stresinin en yüksek olduğu on bölgeye katılıyor. Ashcroft, Green Valley ve Kemps Creek’in Liverpool banliyöleri ve Cecil Park’ın Fairfield banliyösü gibi.

Her birinin sakinlerinin, yetkili işçi olarak sınıflandırılmadıkça bölgeyi terk etmelerine artık izin verilmiyor. Bu arada, Fairfield’dakiler ayrılırlarsa her üç günde bir test yaptırmalılar.

Aynı kısıtlamalara tabi olmamakla birlikte, doğu banliyölerinde salgının merkez üssünden sadece birkaç dakika uzaklıkta yaşayan Double Bay sakinleri ipotekli temerrüde beşinci sırada yer alıyor.

ABA, coğrafi konum veya mesleğe bakılmaksızın herkesin yeni yardım programından yararlanabileceğini söylüyor.

Ancak şu anda en büyük temerrüt riskini sunanlar bu sakinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu