Sık Sorulan Sorular – SSS

İnternet Bağlantı Hız Testi Nasıl Yapılır?


İnternet bağlantı hızınız ile internet bağlantı gücü ve kalitesini değerlendirebilirsin. İngilizce Speed test(Hız testi) olarak daha yaygın kullanılan işlem, internet bağlantınızı 4 ana kategoride hesaplayarak ölçümlenir. Bu kategoriler, jitter, ping(gecikme), yükleme(upload) ve indirme(download) olarak adlandırılmaktadır. Ortaya çıkan bağlantı hız testi değerleri bağlantının kalitesini göstermektedir. Bu değerlerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde internet hızının tam değeri belirlenir.
Şimdi bu testler nasıl yapılır onu inceleyelim.

İndirme (Download) hız testi nasıl hesaplanır?


İndirme hızı, hedefteki sunucuya ansızın bir çok paket göndermesi ve bu sürecin işlenmesiyle gerçekleştirir. Değişik sunucu seçenekleriyle değişik sonuçlar verebilen indirme hızı bu sayede tüm bant genişliğinin maksimum kapasitesi hesaplanabilir. Bu sayede tarayıcının belirlenmiş test sunucusuna gönderdiği paketlerin ölçüm metriklerine göre internet bağlantı hızının yaklaşık değerleri ortaya çıkmaktadır.

Yükleme hızı (Upload) nasıl test edilir?


Yükleme hızı, indirme hızı için yapılan hesaplamanın tersine yapılmasıyla ölçülmektedir. İndirme hızı testi benzerinde olduğu gibi yine bir sunucuya birden çok paket gönderilir. Cihazınızda büyük gerekli ölçüde rastgele veri dosyası oluşturulur ve bu dosya gerçekleştirilen tüm bağlantılar üzerinden sunucuya gönderilir. Bağlantınız üzerinden verileri birden çok denemeyle sunucuya aktarmak en üst verimin ölçülmesini sağlamaktadır. Tüm bu süreç sonunda verinin işlenmesi için geçen sürenin kaydedilmesi internet balantınızın yükleme hızını göstermektedir.

Gecikme (ping) nasıl test edilir?


Gecikme (ping) testi esnasında cihaz, internet üzerinden ağ bağlantısı aracılığıyla sunucuya küçük bir veri paketi gönderir. Sunucu bu paketi aldıktan sonra döngünün tamamlanması için cihaza geri gönderir. Cihazın bu paketi aldığı ve döngüyü tamamladığı zaman dilimi gecikme veya ping olarak adlandırılmaktadır. Kesin okuma işlemini başarmak için birden çok ping testi arka arkaya yapılmalı ve bütün bu testlerin sonuçlarının ortalaması alınmalıdır.

Speedcheck ile speedtest yaparken bütün bunlar otomatik olarak yapılmaktadır. Yaptığınız test aynı zamanda adsl hız testi olarak da değerlendirilmelidir. Ancak hızı doğru bir şekilde test etmek için dikkate almanız gereken bir husus vardır. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz aracı doğru bir şekilde seçmek. Buradaki ölçümler, ölçümde kullandığınız cihazın telefon, tablet veya bilgisayar olup olmadığına göre değişiklik gösterebilir. İnternet hızını bilgisayar üzerinden test etmek için tarayıcınızı ve sitemizdeki uygulamayı kullanabilirsiniz. Mobil internet hızı ölçümünde tam sonuçlara erişmek için iOS veya Android uygulamamızı indirmelisiniz. Uygulama üzerinden mobil internet speed test yapmak özellikle kablosuz wifi bağlantınızın hızını belirlerken oldukça önemlidir. Zira mobil cihazlardaki tarayıcıların zayıf performansları vardır. Mobildeki en doğru hız testı sonuçları için mobil uygulamamızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

İnternet hız testi metrikleri


İndirme hızı nedir?

Cihazınızın internetten veri alma hızı belirli bir zamandaki toplam verinin birim zaman üzerinden değerlendirilmesiyle ölçülür. Bundan dolayı indirme hızının birimi “saniye başına bayt” anlamına gelen “megabit per second” değeriyle adlandırılır ve mbps kısaltması kullanılır. Çoğu zaman mbps (Mb/s) olarak ifade edilen indirme hızının bazı farklı gösterim şekilleri de mevcuttur. Bunlar; saniye başına kilobayt (Kbps veya Kb/s) veya saniye başına megabayt (MBps veya MB/s) ölçüm birimleridir.

Yükleme hızı nedir?

İndirme hızının zıddı olarak yükleme hızı, cihazınızın internete gönderdiği verileri test etmektedir. İndirme hızına benzer şekilde hesaplanmaktadır ve aynı birimlerle ifade edilmektedir.

Gecikme (ping) değeri nedir?

Gecikme veya ping değeri, sinyalin hedefine ulaşması için geçen süre nedeniyle verinin gecikmesini ifade etmektedir. Bu bağlamda bu değerlerin bir veri paketinin ağ üzerinden gidiş dönüşünü tamamlaması için geçen süreyi ve sunucudan alınıp kabul edilen verinin onaylanması gösterilmektedir. Zaman cinsinden ifade edildiği için çoğunlukla milisaniye (ms) cinsinden gösterilmektedir. Bağlantınızın cevap vermesi için bir değerdir.

İnternet hızımı neden test etmeliyim?


İnternet hızı ölçme işlemi size şunları göstermektedir:a) İnternet servis sağlayıcısına ödediğiniz miktarı ne için ödediğiniz b) Ağ bağlantınızın sorunsuz bir şekilde hangi uygulamalarda çalıştığı noktasındaki beklentilerinizi oluşturmaya yardım. İnternet hızınızı ölçmenin sağlayabileceği faydalardan sadece iki tanesidir.

İnternet servis sağlayıcılarına her ay belli miktarlarda paketinize göre ödemeler yaparsınız. Bu ödemeleri belirlerken internetten sağlayacağınız verinin kalitesine göre bir fiyatlandırma politikası ortaya konulmaktadır. Speedcheck internet hız testi aracımızın size sunduğu değerler ile internet servis sağlayıcınızın sunmayı vaat ettiği değerler arasında bir farklılık söz konusuysa servis sağlayıcınıza ulaşarak bu farklılığın düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Bununla birlikte detayını daha sonra belirteceğimiz interneti kullanma amacınıza göre beklediğiniz hız parametrelerinin ne olduğunu yine hiz testi ile ölçümleyebilirsiniz.

İnternet bağlantınız ne kadar hızlı?


Farklı kullanım senaryoları için farklı internet hızlarının gerekli olduğunu anlamak önemlidir. Yani, internet hıztesti yaparken “İnternetim ne kadar hızlı?” sorusunun internet bağlantı kullanımını ne amaçla yapacağınızla ilişkili olarak cevaplandırılabileceğini unutmayın. Sadece internette gezmek düşük mbps değeri ile sağlanabilirken 4K çözünürlükle Netflix’ten bir içerik izlemek en azından 25 mbps bağlantı hızınızın olmasını gerektirmektedir. Çevrimiçi oyunlar oynarken özellikle ping değeriniz önemli hale gelirken, internet üzerinden içerik yayını yaparken düşük bir ping değeri daha iyi olacaktır. İçerik yayınlama ile ilgili örneğin Youtube’a bir yükleme yaparken bu yüklemeniz internetinizin bant genişliği tarafından kısıtlanacaktır. Aynı şekilde çevrimiçi görüşme ve toplantıları sık yapan kişiler için özellikle görüntülü görüşmelerde verinin yükleme hızı oldukça önemlidir.

Ağustos 2020 yılında paylaşılan ve 2019 yılını kapsayan ülkelerin internet hız testi ortalama sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

hız testi
Kaynak: Statista Hız Testi Dünya Değerleri

Datareportal’ın Şubat 2021’de yayınladığı 2021 Dijital Türkiye raporundaki verilerine göre Türkiye’de sabit internet hattı ortalama hızı 28.89 Mbps, mobil hat bağlantı hızı ise 34.79 Mbps olarak paylaşıldı.

Başa dön tuşu