Yaşam Tarzı

Jeff Bezos ve Richard Branson’ın uzaya yarışı, son sınırı sonsuza dek mahvetti

Milyarderler alanı metalaştırıyor ve geri kalanımız sadece bedelini ödeyeceğiz. (Brent Lewis, Getty Images aracılığıyla Denver Post)


Bir zamanlar uzaya adam göndermenin gerçekten bir anlamı vardı. Şimdi, onlar sadece ayrıldıkları gezegeni yağmaladıktan sonra gündemlerini korumaya çalışan bir grup milyarder.

İkonik aya inişten elli iki yıl sonra Jeff Bezos ve Richard Branson, Temmuz ayının çoğunu diğerini geçmeye çalışmak Uzaya ilk kimin çıkacağı hakkında. Bu arada, çoğu Avustralyalı evlerinden bile çıkamıyor.

Branson, kirazını Pazartesi günü Virgin Galactic’te uygun şekilde patlattı. Bezos’un önümüzdeki hafta New Shepard’da, belki de dünyanın en zengin adamını reddeden bir kozmik adalet biçimi olarak takip etmesi planlanıyor.

Ancak, kendi egolarını şişirmek ve acemi uzay turizmi markaları için tanıtım yapmak için boş bir egzersiz olarak başlayan bir rekabet, hızla, Tanrı’dan daha fazla parası olan iki adamdan bekleyeceğiniz türden küçük bir anlaşmazlığa dönüştü.

Jeff Bezos bir süper kötü adam gibi görünüyor.

Bezolar, yukarıdaki fotoğrafta iyi bir yemek keyfi, ayrılmadan iki gün önce Branson’un yolculuğunu baltalamaya başladı. O ve yandaşları, Branson’un gerçekten uzaya gitmediğini, çünkü Dünya’nın sadece yaklaşık 50 mil üzerinde seyahat ettiğini iddia ediyor.

Dünyanın eğriliğini görecek kadar yüksek olsa da (üzgünüz, düz dünya), Branson’un pencerelerinin yeterince büyük olduğunu düşünmeyen Blue Origin için yeterince yüksek değildi.

Bezos rekor için 100 kilometre yükseklikte gidiyor. Ancak endişelenmek garip çünkü gerçek astronotlar, Bezos henüz bebek bezindeyken binlerce kez daha seyahat etmişti.

Bunca yıl sonra, insanların %99,9’undan daha fazla paraya sahip olmakla ünlü milyarderlerin övülen bir uçak bileti satın almasına hayret etmeye mahkumuz.

Bir Virgin Galactic test pilotundan silinmiş bir tweet.

Ancak, hakaret eden kuruluşlar göz önüne alındığında, hakaret daha garip. yapmak 80 kilometreyi uzayın başlangıcı olarak kabul edin, tüm Amerikalılar. NASA gibi muhtemelen duymadığınız karanlık gruplar.

Bezos’un umursamadığı ajansların, uzay şirketinin bağlı olduğu aynı standartları belirleyen ajanslar olması biraz daha garip.

Ancak dürüst olmak gerekirse, bu grafikte gerçekten önemli olan tek kısım, Bezos’un bir egzoz sistemine sahip olduğunu söyleyen ölçüm. Ancak o zaman, isteseniz de istemeseniz de Dünya’ya döndüğünüzü anlarsınız.

Tartışma hakkında soru sorulduğunda ahlaki olarak yüksek bir zemine sahip olan Branson, klasik bir ‘Jeff kim?’ ile yanıt verdi. 70 yaşında değil de hala okul bahçesinde olsaydı bu ona ciddi bir övgü kazandıracaktı.

Uzayın kuralları, milyarderler saçmalıyor

Uzay yarışı eskiden bir özlemdi, insan başarısının ve yeteneğinin zirvesi, birlikte çalıştığımızda neler başarabileceğimizin bir kanıtıydı.

Çocuklar aya inişini ve harika şeyler yapmaya teşvik edildiğini hatırlıyorlar. Bezos onu beş yaşında gördü ve şöyle dedi: uzaya gitmesi için ona ilham verdi. Açıkçası, onu derinden etkiledi, kısa bir süre sonra bir hedge fon yöneticisi oldu ve birkaç on yıl sonra alanı metalaştırmaya başladı.

Aynı zamanda, Amazon’da bir çalışma kültürünün uygulanması, işçilerin bu kadar talepkar olması gibi, yolculuğunun diğer yönlerinde de onu teşvik edip etmediği belli değil. rutin olarak plastik şişelere idrar yapmak döküm onları cezalandırır izin almak için. Ya da şirketinizi işçilerin çabalarını ezmeye yönlendirdiyse sendikalaşmak. Ya da görünüşe göre Uygur zorla çalıştırmayı sömürmek.

Ancak, tüm sıkı çalışma karşılığını verdi ve Bezos’a yardım etti. İzlanda, Lüksemburg ve Sri Lanka’dan daha fazla kaynak biriktiriyor Ayarlamak.

Jeff’in uzaya fırlatılmasına sadece günler kala, tüm bu fedakarlıklar sonunda büyük adam için meyvelerini veriyor.

Uzay, Dünya ile aynı muameleyi almaya başlar

Ama sadece Jeff’i seçmek yanlış olur.

Halkla ilişkiler hileleri bir yana, tüm bu kalitesiz olay artık güvenli bir yer olmadığını kanıtlıyor. Dünya’yı yok etmekle yetinmeyen dünya seçkinleri, hızla evrenin geri kalanını da mahvetmeye çalışıyor.

Meme kralı Elon Musk, uzaya 42.000 uydu fırlatmayı planlıyor. alçak yörüngede binlerce, Starlink projesinin bir parçası olarak. Bezos’tan yaklaşık 3,300 atın ve uzmanlar, daha fazla uzay çöpüne dönüşmeden önce çarpışmaya başlayacaklarından endişe ediyorlar.

İronik olarak, uydular da, her ihtimalde, engellemek yeni nesil beş yaşındaki çocuklar bile gece gökyüzünün tadını çıkarıyor. Üzgünüm çocuklar!

Herhangi bir milyarder, yeni nesil girişimcilerin tahtlarına gelişi konusunda endişelenmek zorunda değil. Branson’ın yola çıktığı hafta, Amazon yağmur ormanlarının oksijenden daha fazla karbondioksit yayar.

Bu endüstri devlerinin insanlık tarihinin en büyük ve en değerli şirketlerinden bazılarını yönettiği göz önüne alındığında, bazı alaycılar, zor kazanılmış milyarların bir kısmını bu uçuk mavi nokta olan gezegeni iyileştirmeye yatırabileceklerini öne sürüyorlar.

Ama canı cehenneme. Milyarderler doğru fikre sahip. Her şeyi bu gezegende bırakmanın zamanı geldi.

Böylece burada bizlerle birlikte sıkışıp kalmasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu