Teknoloji

Kodlama ile Bulut Güvenliğinizi Arttırın

Geçmişe göre yabancı bir terim olsa da artık bulut hepizimin kullandığı teknoloji. Sıkı bir küresel pazarda gelişmek, çevik kalmak ve rekabet gücünü artırmak bir zorunluluktur. Buluttan bahsettiğimizde, konuşma neredeyse otomatik olarak güvenliğe yöneliyor. Bulut güvenliği yıllar içinde büyük ölçüde iyileşmiş ve işletmenin güvenini kazanmış olsa da, hala iyileştirme fırsatları bulunmaktadır.

The State of Cloud Security 2020 raporuna göre:

Genel bulutta veri/iş yükü barındıran kuruluşların %70'i bir güvenlik olayı yaşadı
Kuruluşların %44'ü veri kaybının/sızıntısının en önemli 3 güvenlik endişesinden biri olduğunu belirtti
Çoklu bulut kuruluşları, tek bir platform kullananlardan daha fazla güvenlik olayı bildiriyor
Kuruluşların %66'sı, yanlış yapılandırılmış bulut hizmetleri aracılığıyla saldırganlara arka kapıları açık bırakıyor

Bu güvenlik endişeleri ve daha sıkı uyumluluk ve mevzuat ortamının artmasıyla birlikte, kuruluşların bulut güvenliğini iyileştirmesi ve güçlendirmesi gerekiyor.
Kod Olarak Politika Girin

Politikaların amacı, erişimi kontrol ederek, altyapı operasyonlarını yöneterek ve limitler belirleyerek ve olayların patlama yarıçapını azaltarak bulut altyapısını korumaktır.

Bir Kod Olarak Politika, politikaları kolayca otomatikleştirmek ve yönetmek için kodun yüksek seviyeli bir dilde yazılmasını kullanır.

Kod olarak politika, bulutta otomasyon ve DevOps anlatımı yalnızca arttığından alakalı hale geliyor. Yazılım ürünleri ve hizmetlerinin sağlık, hazır olma, performans ve doğruluklarını doğrulamak için yoğun ve kapsamlı bir şekilde test edilmesi gerektiğinden, günümüzde de önem kazanmaktadır. İşletmeler ancak bu garantiler sayesinde ürünleri/hizmetleri güvenle pazara sunabilmektedir.

Kuruluşlar, kodlama ile politikayı etkinleştirerek, geliştiricilerin ve mühendislerin, uyumluluktan ödün vermeden özelliklere dayalı çalışmaları yönetmelerine olanak tanırken, otomatik karar alma sürecini yönlendirebilir.

Kod Olarak İlke’de kullanılan üst düzey dil, bir sorgu girdisi alan, veri ekleyen ilke motoruna ve bir sorgu sonucu sağlamak için bir ilkeye bağlıdır. Bu politikalar bildirim dillerinde de ifade edilebilir ve yetki denetimi, bulutta altyapı sağlama ve Kubernetes denetimi için kullanılabilir.

Kod Olarak bulut güvenliğini nasıl iyileştirir?

Bir Kod Olarak Politika’nın kurumsal faydaları, maliyetlerden tasarruf etme ve bulut güvenliği duruşunu iyileştirme söz konusu olduğunda önemlidir.

Aşağıda, Kod Olarak Politika’nın bulut güvenliğini iyileştirmesinin birkaç yolu verilmiştir:
Erişim yönetimini iyileştirin

Kod Olarak Politika, erişim yönetimini ve yetkilendirmeyi yönlendirmenin harika bir yoludur. Kuruluşların veritabanları ve depolama, iş akışları vb. gibi önemli ve gizli kaynaklara yanlışlıkla erişimi önleyen politikalar oluşturmasına yardımcı olur. Kod Olarak Politika, yetkilendirmeyi kontrol etmek için politikalar oluşturarak bir uygulama için ayrıntılı erişim denetiminin uygulanmasına yardımcı olur.

Bu, DevOps anlatısında özellikle önemli hale gelir – Hizmetleri internete açık bırakmak üretimde bir sorun olmayabilir, ancak geliştirme ve test sırasında güvenlik açıklarına açık olmak anlamına gelebilir. Test ortamları, üretim ortamlarından daha az güvenli olabilir ve geliştirici örnekleri, geliştirme sonrasında bile yanlışlıkla kullanılabilir durumda kalabilir.

Ancak, bir Kod Olarak Politika’dan yararlanan kuruluşlar, kaynaklara giriş ve çıkışları kontrol edebilir, kaynaklara yetkisiz erişim ve hatta veri ihlalleri olasılığını azaltabilir. Esasen, Kod Olarak Politika, geliştirme, test, üretim olsun, ortamın türünden bağımsız olarak en iyi güvenlik uygulamalarını uygular ve yazılım tedarik zincirini güvence altına alır.

Uyumluluğu ve güvenliği artırın

Artan güvenlik endişelerinin ardından ve artık bulutta bulunan hassas verilerle uyumluluk ve düzenleyici ortam giderek daha sıkı hale geliyor. Kuruluşlar, bulut güvenliğinin optimize edildiğinden ve uyumluluk ve düzenleyici gereksinimlere ilişkin tüm kurumsal politikaların kuruluşun ihtiyaçlarına sorunsuz bir şekilde uyduğundan emin olmalıdır.

Bir Kod Olarak Politika, OPA’da (Open Policy Agent) yazılmış özel politikalara sahip olmayı, kurumsal politikaları ihlal eden bulut kaynaklarını belirlemeyi, uyumluluğu sağlamak için proaktif olarak azaltmayı ve kurumsal politikaları iyileştirebilmeleri için ince ayar yapmayı mümkün kılar. bulut güvenlik duruşu.
Dağıtım öncesi/sırasında daha kolay ve iyileştirilmiş doğrulama

Bir Kod Olarak Politika, kuruluşların uygulama, altyapı ve dağıtım süreçlerini doğrulayan bir işlem hattı oluşturmasına da yardımcı olur. DevOps dünyasında bu, CI/CD süreci nedeniyle dikkate alınması gereken önemli bir nokta olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu