Teknoloji

Küba’nın Viral ‘Protesto’ Fotoğrafı aslında Mayıs 2018

Bu haftaya ait olduğunu iddia ederek sosyal medyada dolaşıyor, ancak 2018'den bir fotoğraf.

Bu haftanın iddiası, ancak sosyal medyada dolaşan 2018 fotoğrafa ait olduğu iddia edildi.
Resim: Alejandro Ernesto (Getty Resimleri)

Küba hükümetine karşı protestolar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok muhafazakar gösterinin fotoğraf ve videolarının yayınlanmasıyla devam ediyor. Ancak Küba viralinden çıkan her şey aslında bu haftadan değil. Aslında bu yıldan bir fotoğraf da öyle değil.

Gördün mü Bu resim Küba, Havana’da dev bir yürüyüş mü? Bu dönem doğru kazanmakg Küba halkının kanıtı olarak sosyal medya kanalları hasta ve yorgun Komünist hükümetten. Ama fotoğraf aslında birkaç yıllık… Garip bir şekilde, katılımcıların kesinlikle Komünizm yanlısı olduğu bir miting.

DC Patriot adlı bir web sitesiyle bağlantılı bir dezenformasyon satıcısı olan Matt Couch, fotoğrafın sosyal medya kanallarında yayılmasına yardımcı oldu. Eski Başkan Donald Trump’ın destekçisi olan Couch, Trump’ın 2017’de göreve başlamasından bu yana Twitter’da yaklaşık yarım milyon takipçi topladı.

Aslında fotoğrafla elde edilebilir. Getty Resimleri, 1 Mayıs 2018’de Havana’da çekildi. Halk, Fidel Castro’nun lider seçildiği 1959 Küba Devrimi’ni kutlayan Devrim Meydanı’nda yürüyor. Castro, 2016 yılında CIA’in üzüntüsüne neden olan doğal sebeplerden öldü.

İnsanlar 1 Mayıs 2018'de 1 Mayıs'ı kutlamak için Havana'daki Devrim Meydanı'nda yürüdü

İnsanlar 1 Mayıs 2018’de 1 Mayıs’ı kutlamak için Havana’daki Devrim Meydanı’nda yürüdü
Resim: Alejandro Ernesto (Getty Resimleri)

Teknik olarak Couch, fotoğrafın bu hafta çekildiğini asla söylemedi, ancak bunun sadece “Kübalılar hareket halinde” olduğunu tweetledi. Ancak tweete verilen yanıtlara göre insanlar bunun yakında bir fotoğraf olması gerektiğini açıkça düşündüler.

Birçok Twitter kullanıcısı bunun doğru olup olmadığını sordu ve bazıları bunun bir ralli olabileceğini düşündü. FloridaKüba-Amerikan toplumunun çoğunluğu Komünizme karşı çıkıyor. Ama fotoğraf Florida değil. Sadece birkaç yıl önce Küba.

Hem Getty hem de Associated Press bugün Havana’da bu insanların neler yaşadığına dair daha iyi bir fikir veren başka fotoğraflara sahip.

1 Mayıs 2018'de Havana'daki Devrim Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs mitinginde, merhum Küba lideri Fidel Castro'yu tasvir eden bir poster kalabalığın arasında belirdi.

1 Mayıs 2018’de Havana’daki Devrim Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitinginde, merhum Küba lideri Fidel Castro’yu tasvir eden bir poster kalabalığın arasında belirdi.
Resim: Yamil Lage (Getty Resimleri)

1 Mayıs, uluslararası düzeyde sıradan işçiyi kutlayan bir bayram olarak bilinir ve bu insanlar Devrimlerinden gurur duyarlardı.

1 Mayıs 2018'de Havana'daki Devrim Meydanı'ndaki 1 Mayıs mitinginde kalabalık.

T1 Mayıs 2018’de Havana’daki Devrim Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitinginde kalabalık toplandı.
Resim: Yamil Lage / AFP (Getty Resimleri)

Kübalılar bu hafta gıda ve ilaç kıtlığını protesto etti İlişkili basınABD’nin 1960’lardan beri ülke ekonomisini harap eden yaptırımlarla bağlantılı olduğuna şüpheyle bakan bir sözcü.

Küba’daki komünist rejim hakkında ne düşünüyorsunuz?Muhafazakarların bu hafta Havana’da hükümetten memnuniyetsizliklerini göstermek için kullanabilecekleri birçok görüntü var. Şu anda muhafazakar sosyal medyada en popüler olan fotoğraf, gösterdiklerini düşündüklerini göstermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu