Yaşam Tarzı

Yeni bir rapora göre pandemi Avustralya’nın medya iştahını sonsuza dek değiştirdi ve akış platformları milyar dolarlık kazananlar olacak.

Evde televizyon izleyen genç kadınlar

  • Yeni bir rapora göre, koronavirüs pandemisi Avustralya’nın medya ve reklam iştahındaki büyük değişiklikleri hızlandırdı.
  • PwC Australia, izleyicilerin isteğe bağlı izlemeyi kilitler arasında tutmasının ardından, akış platformlarına yapılan harcamaların 2025 yılına kadar hızla artacağını iddia ediyor.
  • Rapora göre, sinemalar ve canlı müzik endüstrisinin kayıplarını birkaç yıl telafi etmesi beklenmiyor.
  • Daha fazla haber için Business Insider Australia ana sayfasını ziyaret edin.

Yeni bir rapora göre, koronavirüs pandemisi Avustralya’nın medya iştahını kalıcı olarak değiştirdi, reklam harcamalarını harap etti ve akış sektörünün önümüzdeki beş yıl içinde milyarlarca dolarlık büyüme görmesi için zemin hazırladı.

PwC Australia, Pazartesi günü yayınlanan Avustralya Eğlence ve Medya Görünümü raporunda, dijital medyanın, canlı içeriğin ve çevrimiçi haberlerin ulusal olarak benimsenmesinin, izleyicilerin ve okuyucuların evde kalıp dijital içerik satın almasına neden olan COVID-19 felaketi tarafından hızlandırıldığını belirtiyor. . süreçteki cihazlar.

Rapora göre, ekonomik belirsizlik başlangıçta tüketici harcamalarını sınırladığından ve markanın erişimini zora soktuğundan, toplam reklam harcaması 2020 yılında %8 düşerek 15,4 milyar dolara düştü.

Kazaların etkisi büyük ölçüde raporda yazılıdır. En büyük kaybedenler, birleşik gişe ve reklam harcamalarının %41 düşerek 1,3 milyar dolara düştüğü geleneksel sinema ve %39 daralarak 772 milyon dolara düşen açık hava reklamcılığı oldu.

Rapordaki en iyimser tahminler, açık hava reklamcılığının 2022’de 2019 harcama seviyelerine ulaşacağını, filme alınan eğlencenin en erken 2025’e kadar toparlanmasının beklenmediğini gösteriyor.

Raporda, harcamalardaki bu uzun süreli düşüşlerin “dijital bozulmaya neden olan tüketici davranışındaki değişikliklerin hızlanmasına yol açan” pandemi ile açıklanabileceği belirtiliyor.

En büyük kazananlar arasında Stan ve Netflix gibi isteğe bağlı video (SVOD) oynatıcıları, ücretsiz ağlardan dijital isteğe bağlı video (BVOD) teklifleri ve oyun endüstrisi yer alıyor.

Raporda, “Sinema salonu gişe gelirleri 2020’de yüzde -67,4 düşerken, bu, SVOD oyuncu kataloğunun artan kullanılabilirliği, sektör genişliği ve derinliği, artan BVOD kullanımı ve oyun ve e-spor sektörünün performansının sürdürülebilir büyümesinin aksine” dedi. devletler.

Rapora göre, yerel SVOD pazarı 2025 yılına kadar %20,4 artacak ve burada tahmini 3,3 milyar dolar değerinde olacak. Flört izleme geçmişte kaldı ve PwC, sektörün yalnızca 2020’de %38,8 büyüdüğünü ve 2025’te yaklaşık bir milyar dolar değerinde olabileceğini tahmin ettikçe, dış mekan alternatiflerinin kendi meteorik büyümelerini görmeleri muhtemel.

PwC, tüketicilerden düzinelerce akış seçeneği arasından seçim yapmaları istendiğinde bir darboğaz etkisi tahmin ettiğinden, bu büyüme bile bir uyarı ile birlikte geliyor.

“Birden çok istifleme [over-the-top] hizmetler, bir tüketicinin almak isteyebileceği maksimum abonelik sayısı konusunda sektörde pek çok tartışmaya yol açtı ”dedi.

Rapor, reklamcıların birçok modern medyanın pasif, kendiliğinden veya diğer ekranlarda görüntülenen ek içeriğin yanında görüntülendiğini giderek daha fazla kabul etmesi gerektiğini söylüyor.

“İster daha kısa dikkat süresine, isterse birden fazla teste dayalı olsun, spontan tüketimin ağırlıklandırılması, medya tüketiminin öngörülebilirliği, planların daha da optimize edilmesi gerektiği şekilde değişebileceğinden, reklamverenler için bir zorluk teşkil ediyor. dinamik “, diye doğruluyor.

Diğer sektörler, değişen izleyici zevkleri ve pandeminin kalıcı fiziksel etkilerinin bir araya gelmesiyle önümüzdeki yıllarda dramatik değişiklikler bekleyebilir. PwC, genel video oyunu ve e-spor pazarının önümüzdeki beş yıl içinde Twitch kullanıcı akış merkezi gibi yan hizmetler sayesinde %21,2 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

Spotify ve Apple Music gibi akış platformlarının önderlik ettiği dijital müzik dağıtımı, 2023 yılına kadar toplam müzik harcamalarını 2019 seviyelerine çıkaracak. Buna karşılık, canlı müzik piyasasının devam eden sınır kapanmaları ve yer doluluk limitleri nedeniyle felç olması beklenmiyor. en erken 2024 yılına kadar 2019 seviyelerine dönmek.

Rapora göre, medya ve eğlence sektörünün krizden dengesiz toparlanması, yeni tercihlere uyum sağlayabilirlerse, yaratıcıların ve reklamcıların ellerine daha fazla para akışına neden olacak.

Raporda, “Segmentler üzerindeki etkiler ne kadar değişken olursa olsun, sektör düzeyinde gelir görünümü güçlü kalmaya devam ediyor” deniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu